- Čistenie všetkých typov sedimentačných separátorov amalgámu (DELTASEP, ISOSEP, SRAB) a kontajnerov z centrifugačných separátorov amalgámu METASYS, DURR, SIRONA, CATTANI a pod. zo stomatologických ambulancií
- Transport nebezpečných odpadov
- Čistenie odpadových systémov stomatologických ambulancií a zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadu v zmysle legislatívy SR a EÚ
- Dodržiavanie hygienických predpisov v zdravotníckych a veterinárnych zariadeniach v oblasti nakladania, manipulácie skladovania a prepravy nebezpečných odpadov
- Riešenie efektívnou a finančne nenáročnou cestou
- Poradenstvo v oblasti nakladania s nebezpečnými odpadmi
Naša spoločnosť má povolenia na prepravu a nakladanie s nasledujúcimi typmi nebezpečných a ostatných odpadov, ktoré vznikajú v stomatologickej ambulancii.
Stomatologické zariadenie
Prioritou našej spoločnosti je amalgámový odpad z dentálnej starostlivosti. Stomatologické zariadenie je malým, ale veľmi nebezpečným zdrojom odpadu, ktorý obsahuje ortuť. Od roku 2000 inštalujeme sedimentačné separátory amalgámu v stomatologických ambulanciách, odoberáme zaplnené kontajnery iných typov separátorov amalgámu, robíme poradenstvo v oblasti nebezpečných odpadov a predovšetkým zabezpečujeme bezpečné zhodnotenie tohto typu odpadu obsahujúceho ortuť.
Zubná ambulancia je podľa platnej legislatívy EÚ legislatívy – nariadenia č. 2017 / 852 povinná mať zabezpečené zachytávanie a následnú recykláciu amalgámového odpadu. Je teda jej povinnosťou mať nainštalovaný separátor amalgámu a recyklovať všetok amalgámový odpad v čo najväčšej možnej miere.
Podrobnosti o aktuálnej európskej ako aj slovenskej legislatíve týkajúcej sa ortuti – amalgámu:
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/852 zo 17. mája 2017 o ortuti
Článok 10
Zubný amalgám
1. Od 1. januára 2019 sa zubný amalgám smie používať len vo forme kapsúl s vopred určenou dávkou. Používanie samostatne balenej ortuti zubnými lekármi sa zakazuje.
2. Od 1. júla 2018 sa zubný amalgám nesmie používať na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a tehotných alebo dojčiacich žien, okrem prípadov, ak to zubný lekár považuje za nevyhnutné z dôvodu osobitných liečebných potrieb pacienta.
3. Každý členský štát do 1. júla 2019 stanoví národný plán opatrení, ktorý má v úmysle vykonať, s cieľom postupne ukončiť používanie zubného amalgámu.
Členské štáty sprístupnia verejnosti svoje národné plány na internete a zašlú ich Komisii do jedného mesiaca po ich prijatí.
4. Od 1. januára 2019 prevádzkovatelia zariadení zubného lekárstva, v ktorých sa používa zubný amalgám alebo odstraňujú amalgámové výplne alebo zuby obsahujúce takéto výplne zabezpečia, aby ich zariadenia boli vybavené odlučovačmi amalgámu na zachytávanie a zber amalgámových častíc vrátane tých v použitej vode.
Takýto prevádzkovatelia zabezpečia, aby:
a) |
odlučovače amalgámu uvedené do prevádzky od 1. januára 2018 poskytovali úroveň zachytávania najmenej 95 % amalgámových častíc; |
b) |
od 1. januára 2021 všetky používané odlučovače amalgámu poskytovali úroveň zachytávania uvedenú v písmene a). |
Odlučovače amalgámu sa udržujú v súlade s požiadavkami výrobcu, aby sa zabezpečila čo najvyššia možná úroveň zachytávania.
5. Predpokladá sa, že kapsuly a odlučovače amalgámu, ktoré spĺňajú európske normy alebo iné vnútroštátne alebo medzinárodné normy, ktoré poskytujú rovnocennú úroveň kvality a zachytávania, spĺňajú požiadavky stanovené v odsekoch 1 a 4.
6. Zubní lekári zabezpečia, aby ich amalgámový odpad vrátane amalgámových zvyškov, častíc, výplní a zubov alebo ich častí, kontaminovaných zubným amalgámom, bol spracovaný a zhromažďovaný v zariadeniach alebo podnikoch spĺňajúcich príslušný súhlas na nakladanie s nebezpečným odpadom.
Zubní lekári nesmú za žiadnych okolností uvoľňovať priamo alebo nepriamo takýto amalgámový odpad do životného prostredia.
Certifikované produkty na prepravu a skladovanie nebezpečných odpadov v súlade s legislatívou Slovenskej republiky a Európskej únie.
Produkty pre stomatologické zariadenia
Naša spoločnosť ponúka široké spektrum produktov pre vašu ambulanciu, pre bezpečnosť životného prostredia a Vášho okolia
Separátory amalgámu a kontajnery na amalgámový odpad
Centrálny odsavací systém a ostatné produkty
ISG | DRS
FAQ
Akékoľvek otázky týkajúce sa problematiky separátorov amalgámu a dentálnych, zdravotníckych alebo veterinárnych odpadov môžete smerovať na našu adresu.
Niektoré odpovede nájdete tu.
Pretože amalgám obsahuje približne 50 % ortuti. Ortuť je smrteľný neurotoxín, ktorý predstavuje nebezpečenstvo pre ľudský organizmus, živočíchy a životné prostredie. Ortuť sa stáva cieľom regulácií a legislatívnych nárokov pre orgány životného prostredia. Cieľom týchto štátnych resp. mestských úradov je výrazne znížiť vypúšťanie ortuti a jej zlúčenín do odpadových vôd. Spoločnosť ISG | DRS, spol. s r.o. rieši tento problém kompletným systémom starostlivosti o odpady v rámci platných noriem existujúcich na Slovensku a v Európskej únii
Áno, tzv. ISO norma č. 11143 (International Standards Organization), ktorá legislatívne stanovuje účinnosť zachytenia amalgámových zbytkov separátorov amalgámu na min. 95 %. Separátory amalgámu, ktoré sú v ponuke našej spoločnosti spĺňajú taktiež normu ISO 11143 a májú účinnosť 97,2%.
Existujú 4 typy separátorov amalgámu: filtračné, sedimentačné, centrifugačné a ich kombinácie. Sedimentačný typ separátora ponúka za výhodnú cenu kombináciu vysokej účinnosti separátora amalgámu (spĺňajúci najprísnejšie normy) a jednoduchosť. Všetok odpad prechádza cez špeciálny filter, ktorý zachytáva amalgámové zbytky. Naviac, stomatológ získava každý rok úplne vý prečistený separátor a opätovnú ročnú záruku na svoj systém.
Separátor amalgámu SRAB alebo DELTASEP je vhodné nainštalovať takmer na každú stomatologickú súpravu (staršiu alebo novú). Jednoduchosť systému spočíva v tom, že separátor má len 2 otvory, jeden ako vstup a jeden ako výstup. Separátor amalgámu sa inštaluje na výstupe zo stomatologickej súpravy do odpadového potrubia. Je ho možné nainštalovať pri súprave resp. pod súpravou a pod. Naviac existuje možnosť inštalácie aj na viac stomatologických súprav ak to technické podmienky umožňujú.
SRAB, ISOSEP alebo DELTASEP je potrebné vymeniť podľa platných legislatívnych noriem EÚ min. 1 krát ročne pokiaľ systém nie je vybavený signalizáciou zaplnenia zbernej nádoby. Stomatológ však neplatí po výmene rovnakú sumu ako pri kúpe separátora. Platí za tzv. pravidelný ročný servis, ktorého súčasťou je výmena celého separátora za nový čistý separátor, transport nebezpečného odpadu a administratívne úkony spojené s týmto druhom nebezpečného odpadu.
Keďže je amalgámový odpad z dentálnej starostlivosti (kat. číslo 18 01 10) v Katalógu odpadov podľa Zákona o odpadoch zaradený ako NEBEZPEČNÝ, pôvodca odpadu (stomatológ) je povinný tento druh odpadu odovzdávať len certifikovaným právnickým alebo fyzickým osobám, ktoré majú oprávnenie na nakladanie s nebezpečným odpadom. Spoločnosť ISG | DRS, spol. s r.o. Trenčín má všetky potrebné oprávnenia na nakladanie s týmto druhom nebezpečného odpadu.